Drupal 7 je vydaný

Autor: Viliam Kanianský | 5.1.2011 o 20:53 | (upravené 1.9.2015 o 18:49) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  1126x

V Bratislave, 5.januára 2011 Hurááááá ...všetci drupalisti na svete oslavujú, pretože bola vydaná stabilná verzia Drupalu pod poradovým číslom 7. D7 (Drupal 7.0) komunita Drupalu od vydania verzie D6 vyvíjala 3 roky a už dnes môže

Drupal 7.0

Drupal 7.0

...stručne, čo ten Drupal vlastne je

Drupal je CMS (Content Management System) systém pre správu obsahu, alebo CMF(Content Management Framework) vývojová platforma /rámec/ pre správu obsahu. Na Drupale je možné vytvoriť veľmi širokú škálu dynamických web stránok od jednoduchého blogu, cez internetový obchod až po skutočne náročné projekty na vysokej úrovni.
Viac sa dozviete na stránke Redakčný systém Drupal – čo to je?

...oslavy vydania budú na celom svete

V piatok 7. januára 2011 sa chystajú tzv. Drupal 7 Release Party po celom svete. Na mape stránky Drupal7releaseparty.org je momentálne registrovaných 257 párty, na ktorých budú nadšenci Drupalu diskutovať o nových možnostiach a spoločne sa tešiť z novej Drupal technickej revolúcie. Nechýbajú tam aj dve skupiny zo Slovenska - v Nových Zámkoch a Vranove nad Topľou.

Na mieste by bolo pochváliť aktivitu firmy Mogdesign s.r.o. zo Slovenska, ktorá vytvorila grafické návrhy pre prezentovanie Drupalu 7, jeho spustenia a Drupal 7 Release Party, ktoré sa dnes hromadne používajú. Banerry si môže ktokoľvek stiahnuť z groups.drupal.org

...nadšenie bolo cítiť celý rok 2010

Ako sa zdá, prechod na D7 bude podstatne dynamickejší. Pôvodné verzie D5 a D6 totiž boli vydané (vydanie sa týka jadra a modulov do neho zahrnutých), ale vývojári len postupne prispôsobovali svoje moduly novej verzii, a tak nová verzia Drupalu bola skutočne použiteľná len po niekoľkých mesiacoch. S D7 sa zdá byť situácia úplne odlišná. Už počas roka 2010 sa objavovala na projektových stránkach veľkého množstva, hlavne dôležitých modulov magická veta "#D7CX: I pledge to have Date released on the day that Drupal 7 is released", čím správca modulu dáva jasne na známosť, že v deň vydania oficiálnej verzie D7 bude pripravená aj verzia jeho modulu, a tak môžeme očakávať podstatne rýchlejšiu reálnu použiteľnosť pre naše stránky.

...niektoré stránky na D7 už bežia

Množstvo drupalistov už D7 testuje dlhšiu dobu, ale hodnotným dokladom o pripravenosti D7 je, že už dlhšiu dobu na ňom bežia skutočne navštevované stránky ako Drupal Gardens , Examiner.com, iQmetrix.com, alebo Chicago Public Media. A tak, ak sú potrebné moduly k dispozícii, zdá sa, že niet sa čoho obávať.

...a čo vylepšenia?

Vylepšení je skutočne vela, ale spomeňme len tie najfrekventovanejšie.

  • Podpora obrázkov priamo v jadre Drupalu
  • Možnosť použiť viac databáz napr. Microsoft SQL, MongoDB, Oracle, SQLite, či už staré známe MySQL a PostgreSQL
  • Podpora RDF (sématického webu), ktorý výrazne preferujú vyhľadávače
  • Nové, skutočne intuitívne a rýchle administračné rozhranie

...pozrite viac info

...a čo ďalej?

Drupalista myslí stále dopredu, a tak sa už dnes môžeme tešiť na D8, ktorého vývoj sa oficiálne dnešným dňom začina...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?